Přiznání k dani z neočekávaných zisků podle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů

Vzor 1

Ušetřete při práci s formuláři až 50 % času.

Chci vědět víc

Informace o formuláři

Formulář Přiznání k dani z neočekávaných zisků je určen pro poplatníky daně z příjmů právnických osob, kteří naplňují podmínky stanovené v § 20ba až § 20bd zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Tento typ daně zavádí zdanění mimořádných zisků, zejména u subjektů podnikajících v odvětvích, která v určitých obdobích dosahovala výrazných zisků – typicky v energetice. Formulář slouží pro podání řádného, opravného i dodatečného přiznání a musí být vyplněn při vzniku povinnosti přiznat daň z těchto zisků.

Přiznání se podává finančnímu úřadu příslušnému podle sídla právnické osoby. Termín podání daňového přiznání se řídí § 136 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád – standardní lhůta je 3 měsíce po skončení zdaňovacího období, případně 6 měsíců, pokud má poplatník povinnost auditu a přiznání podává daňový poradce na základě plné moci.

Přiznání se vyplňuje v českých korunách a obsahuje klíčové části:

  • výpočet srovnávacího základu daně dle § 20bb,
  • výpočet upraveného základu daně dle § 20bd,
  • určení daňového základu z neočekávaných zisků (§ 20ba odst. 2),
  • výpočet daně podle sazby uvedené v § 21 odst. 5 (60 %).

Poplatník v přiznání uvádí také, zda je součástí skupiny podniků s neočekávanými zisky (§ 17c odst. 3) a zda podléhá auditu účetní závěrky. V případě podání dodatečného přiznání dle § 141 daňového řádu je povinné uvést důvody na zvláštní příloze.

Pokud na základě přiznání vznikne přeplatek, lze žádat o jeho vrácení podle § 154 a § 155b daňového řádu. Formulář obsahuje samostatnou část pro žádost o vrácení přeplatku, kde se uvádí číslo účtu a měna.

Na správnost údajů je třeba dbát především v části výpočtu daně a placení.

Formulář umožnuje elektronické podání

Zdroj

Formulář vydává Finanční správa Vzor formuláře v PDF